2014-05-22

Rośnie liczba nastolatków, którzy boją się
o przyszłość. Smutki topią w wódce i palą marihuanę.

Młodzież coraz częściej sięga po wódkę, a spośród narkotyków najbardziej rozpowszechnione są wśród nich przetwory konopi, czyli marihuana i haszysz – wynika z badań przeprowadzonych przez CBOS na zlecenie Krajowego Biura ds. Przeciwdziałania Narkomanii.

– Wzrost spożycia marihuany związany jest z destygmatyzacją tego narkotyku i upowszechnieniem nieprawdziwych informacji, że jest mniej szkodliwa niż alkohol. Można powiedzieć, że zwolennicy legalizacji marihuany odnieśli sukces. Pytanie, kto za to zapłaci – komentuje dla „Rz" prof. Mariusz Jędrzejko, pedagog specjalizujący się w leczeniu uzależnień.

Badanie objęło uczniów liceów, techników i szkół zawodowych, a pytano ich nie tylko o kontakty z narkotykami czy używkami, ale i ich postawy, styl życia i plany na przyszłość.

Jaki obraz młodzieży wyłania się z badań?