Nowoczesna profilaktyka zachowań ryzykownych, uzależnień chemicznych i behawioralnych

+48 602 100 020 mariusz@cps.edu.pl
Jestem pedagogiem specjalnym, społecznym i socjologiem, nauczycielem akademickim. Tytuł doktora w zakresie pedagogiki specjalnej uzyskałem w 2003 roku w Akademii Pedagogiki Specjalnej w Warszawie, a doktora habilitowanego na Wydziale Pedagogicznym Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu (2007). Przez ponad 25 lat pełniłem służbę wojskową m.in. w 17 pułku zmechanizowanym, Radzie Młodzieżowej Wojska Polskiego, 1 pułku zmechanizowanym w Wesołej, 1 Warszawskiej Dywizji Zmechanizowanej, w Sztabie Generalnym Wojska Polskiego, Dowództwie Wojsk Lądowych oraz Żandarmerii Wojskowej – jestem współautorem programu profilaktyki narkotykowej W Wojsku Polskim, pierwszych badań nad zjawiskiem „fali” oraz realizowanego w czasach przełomu (1989-1991) programu humanizacji służby wojskowej. W 1998 roku uzyskałem – wówczas jako najmłodszy oficer WP – stopień pułkownika. Od 2004 roku pracuję w przestrzeni akademickiej oraz diagnozy i profilaktyki zachowań ryzykownych i uzależnień. Jestem niezależnym terapeutą w nurcie eklektycznym. Warsztat naukowy doskonaliłem współpracując z tak wybitnymi naukowcami jak Brunon Hołyst, Maria Jarosz, Adam Koseski, Jan Bogusz, Zdzisław Kosyrz i Czesław Cekiera.

Zostałem wychowany na pograniczu dwóch wielkich kultur tworzących fundamenty naszej cywilizacji (chrześcijaństwa i judaizmu) oraz współczesnej idei humanizmu (mój tata Marian był pierwszym po 1945 roku oficerem wojska Polskiego, który obronił pracę doktorską na uczelni cywilnej – w toruńskim UMK). Jestem zwolennikiem wielokulturowości i otwartości, przy poszanowanie norm i zasad fundamentu Polski - chrześcijaństwa. Mocy naszych szans w dynamicznie zmieniającym się świecie upatruję nie w dominacji, narzucaniu, ideologizacji, lecz współdziałaniu, uznaniu prawa ludzi do odmiennych poglądów, zasad życia oraz oceny rzeczywistości. Odrzucam jakąkolwiek ingerencję instytucji ideologicznych w państwo oraz wszystkie próby narzucania poglądów politycznych i idei religijnych. Przestrzegam dwóch fundamentalnych zasad i tego oczekuję od innych:
 • Granicą mojej wolności jest wolność drugiego człowieka;
 • Jestem odpowiedzialny za siebie, jestem odpowiedzialny przed sobą, jestem odpowiedzialny za swoje czyny, jestem odpowiedzialny za konsekwencje tych czynów.
 • Dość utrwalania patologii! Przywróćmy klasyczne wychowanie
  Czytaj więcej 2023-05-22
 • Po tej ROZMOWIE POSPIESZALSKIEGO przestraszysz się swojego smartfona!
  Prof. Mariusz Jędrzejko, terapeuta i psychopatolog, był gościem Jana Pospieszalskiego w programie "Rozmowa PCh24". Czytaj więcej 2023-05-22
 • Grozi nam armia cyfrowych zombie sterowanych przez algorytmy
  Grozi nam armia cyfrowych zombie sterowanych przez algorytmy

  Trzeba wprowadzić do szkół przedmiot edukacja medialna, inaczej będziemy mieli cyfrowe zombie "cyfrowe mięso armatnie",...

  Czytaj więcej 2023-05-22
 • Dr hab. Jędrzejko: dzieci to ofiary zerowych kompetencji rodziców (wywiad)
  Dr hab. Jędrzejko: dzieci to ofiary zerowych kompetencji rodziców (wywiad)

  Czytaj więcej 2023-03-26
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.