Nowoczesna profilaktyka zachowań ryzykownych, uzależnień chemicznych i behawioralnych

+48 602 100 020 mariusz@cps.edu.pl
dr hab. prof ndzw. Mariusz Jędrzejko
Pedagog społeczny i socjolog, doktor habilitowany, profesor nadzwyczajny. Ukończył m.in. Wyższą Szkołę Oficerską Wojsk Pancernych (I lokata), studia podyplomowe na Uniwersytecie Warszawskim. Doktoryzował się pod kierunkiem prof. Jana Bogusza w Akademii Pedagogiki Specjalnej, habilitację obronił na Wydziale Pedagogicznym Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

W latach 1981-2004 pełnił zawodową służbę wojskową. Był m.in. sekretarzem Rady Młodzieżowej Wojska Polskiego, zastępcą dowódcy 1 pułku zmechanizowanego w Wesołej, szefem Wydziału Wychowania 1 Warszawskiej Dywizji Zmechanizowanej (najmłodszym w historii dywizji), rzecznikiem prasowym Kolegium Dowódców Sił Zbrojnych, asystentem pierwszego Dowódcy Wojsk Lądowych gen. broni Zbigniewa Zalewskiego oraz asystentem Komendanta Głównego Żandarmerii Wojskowej – współtworzył program profilaktyki narkotykowej w wojsku. W 1998 roku, jako najmłodszy oficer Wojska Polskiego został mianowany na stopień pułkownika. W zespole gen. Józefa Flisa współtworzył koncepcję sformowania Dowództwa Wojsk Lądowych. W roku 1994 kierował zespołami organizującymi obchody 40-lecia bitwy o Monte Cassino oraz pierwsze Dni Polskie w Głównej Kwaterze NATO. Pod kierunkiem gen. dyw. Leona Komornickiego współorganizował I Światowy Zjazdu Kombatantów w Polsce.

Od 2003 nauczyciel akademicki m.in. w Akademii Humanistycznej im. Aleksandra Gieysztora w Pułtusku, warszawskim PEDAGOGIUM, Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego (dwukrotnie wyróżniony nagrodą rektorską) a od 2012 w Wyższej Szkole Biznesu w Dąbrowie Górniczej (Katedra Pedagogiki). Od 2017 roku pracownik naukowy Wydziału Nauk o Zdrowiu i Kultury Fizycznej Uniwersytetu Technologiczno-Humanistycznego w Radomiu. Promotor ponad 210 prac magisterskih i licencjackich. Uczestniczył w zespołach badawczych i studyjnych kierowanych m.in. przez takich uczonych jak prof. zw. dr hab, Brunon Hołyst, prof zw. dr hab. Maria Jarosz (PAN), prof. dr hab. Zdzisław Kosyrz (Pedagogium), prof. dr hab. Krystyna Chałas (KUL), prof. zw dr hab. Czesław Cekiera. Prowadzi własną praktykę pedagogiczną w zakresie diagnozy dzieci, młodzieży i dorosłych z zaburzeniami (zachowania ryzykowne, uzależnienia chemiczne i behawioralne).

Obszarami zainteresowań naukowych autora są etiologia i przebieg współczesnych zachowań ryzykownych, uzależnień i patologii społecznych (czynniki determinujące eksperymenty z narkotykami, wpływ uzależnień na dysfunkcje rodziny) oraz zachowania ryzykowne młodzieży, jak również tworzenie programów profilaktycznych adresowanych do nauczycieli, rodziców i uczniów.

Prowadzi badania nad zjawiskami określanymi w socjologii i pedagogice, jako „społeczeństwo ryzyka” oraz „człowiek w cyberprzestrzeni”, a także wybranymi aspektami pedagogiki aksjologicznej. Autor ponad 50 opracowań naukowych i popularno-naukowych (wydanych w języku polskim, rosyjskim, niemieckim, angielskim, czeskim i ukraińskim) dotyczących problematyki narkomanii, prostytucji, subkultur młodzieżowych, zachowań ryzykownych, postmodernizmu i ponowoczesności oraz mediów cyfrowych.

Organizator i współorganizator ponad 500 konferencji metodycznych, warsztatów edukacyjnych i szkoleń profilaktycznych dotyczących nowych uzależnień i problemów wychowawczych. Od blisko 20 lat kontynuuje badania nad przemianami w Wojsku Polskim.

Został odznaczony m.in. Złotym i Srebrnym Krzyżem Zasługi oraz odznaczeniami resortowymi.

 • Czy młodzież wyobraża sobie życie bez smartfonów ?
  W ubiegły poniedziałek rozmawialiśmy w "Klubie Trójki" o tak zwanym pokoleniu iGen, czyli następcach milennialsów, dla którego życie bez smartfonu nie istnieje. Czytaj więcej 2019-04-10
 • On z Indii, Ona z Polski - Połączyła ich miłość.
  Tinder jest zdecydowanie jedną z najpopularniejszych aplikacji dla singli szukających drugiej połowy. W czasach, w których można momentalnie skontaktować się z drugim końcem świata sięgając do kieszeni, poznanie kogoś na Tinderze stało się rzeczą wręcz banalną... Czytaj więcej 2019-02-14
 • Biły, chciały podpalić włosy. Trzynastolatka nękana przez inne nastolatki
  11 stycznia 2019 roku w Bydgoszczy grupa nastolatek brutalnie zaatakowała trzynastoletnią córkę Pani Agnieszki Ujazdowskiej. Jakie były powody napaści? Kim są agresorki? Ile nastolatków doświadcza przemocy od rówieśników? O agresji wśród dzieci i młodzieży rozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z mamą pobitej dziewczynki i socjologiem prof.... Czytaj więcej 2019-02-14
 • Pomagać dorosłym dzieciom, czy dać im dorosnąś ??
  Czy rodzice ponoszą odpowiedzialność za wybryki dorosłych dzieci? Kiedy należy powiedzieć dość? Czy dorosłe dzieci potrzebują pomocy rodziców, kiedy wpadają w pułapki? Każdy zasługuje na drugą szansę? Czytaj więcej 2019-02-14
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.