Nowoczesna profilaktyka zachowań ryzykownych, uzależnień chemicznych i behawioralnych

+48 602 100 020 mariusz@cps.edu.pl
2016-01-28
Aż 39 proc. badanych przyznało się do pozamałżeńskich kontaktów seksualnych. Skoki w bok częściej zdarzają się panom. Panie zdradzają, gdy w związku nie ma miłości.

Wierności małżeńskiej Polaków od 2001 roku przygląda się Centrum Profilaktyki Społecznej. Konkluzja nie napawa optymizmem: z roku na rok zdradzamy coraz częściej i coraz intensywniej.

- W ostatnim badaniu niemal 39 proc. pytanych zadeklarowało pozamałżeńskie kontakty seksualne. Rok wcześniej było to 32 proc., a dwa lata temu - 22 proc. - mówi prof. Mariusz Jędrzejko, socjolog i kierownik badań.

Panowie częściej są niewierni

Z raportu wynika, że mężczyźni zdradzają częściej od kobiet. U panów są to jednak zwykle akty jednorazowe, u kobiet - dłuższe romanse. Choć nie zawsze!

- U starszych mężczyzn zdrady częściej przeradzają się w stałe związki. Nie jest to jednak jednoznaczne z dążeniem do rozwodu, ponieważ wiązałby się on z koniecznością podziału majątku i ryzykiem utraty stabilizacji finansowej - tłumaczy prof. Mariusz Jędrzejko.

Pytania o przyczyny zdrad pokazały, że w przypadku kobiet niewierność jest często wynikiem braku miłości w małżeństwie. Natomiast w przypadku mężczyzn dominującym bodźcem jest potrzeba zaspokojenia pragnień.

" - Wśród najczęstszych przyczyn zdrad małżeńskich respondenci podawali konflikty, brak satysfakcji z pożycia seksualnego, odreagowywanie stresu zawodowego, brak zahamowań po wypiciu alkoholu oraz długotrwały pobyt poza domem - wylicza specjalista."

Wyniki sondażu sugerują, że częściej zdradzają kobiety i mężczyźni pracujący pod dużym stresem, mieszkańcy dużych miast. Samodzielne zawody - prawnicze, lekarskie - a także praca w korporacjach, związana z częstymi wyjazdami, to ważny czynnik zwiększający ryzyko zdrad małżeńskich.

Kryzys instytucji małżeństwa?

- Badania pokazały, że zdrady są trwałym elementem życia seksualnego Polaków, a ich skala upodabnia nas do społeczeństw Europy Zachodniej. Krótki staż małżeński ani nawet ślub kościelny nie są czynnikami trwale chroniącymi przed pojawieniem się zdrady - konkluduje profesor Mariusz Jędrzejko.


Czytaj dalej Żródło: http://www.nowiny24.pl
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.