Nowoczesna profilaktyka zachowań ryzykownych, uzależnień chemicznych i behawioralnych

+48 602 100 020 mariusz@cps.edu.pl
2018-05-29 Z profesorem Mariuszem Jędrzejko o planowanym przez prezydenta Piotrkowa Trybunalskiego zakazie sprzedaży alkoholu nocą

Słyszał pan o tym, że Piotrków może być pierwszym miastem, które wprowadzi nocną prohibicję?
- Tak i mówię: yes, yes, yes! Czy wie pani, że w kraju mamy 800 tysięcy alkoholików, a w ubiegłym roku awansowaliśmy wraz z Rosją na 4., czy 5. miejsce pod względem spożycia alkoholu na świecie? Jak przekonać posłów, by wprowadzili rozwiązania kompleksowe, by uznali badania naukowe, które mówią, że powinno zezwalać się na spożycie alkoholu od 21 r. życia? W Polsce zakazujemy reklamy alkoholu, a pozwalamy reklamować piwo. I Polacy, także młodzież, upijają się piwem. Uczynili z niego napój narodowy.

Nie widzi pan w tym pewnej niekonsekwencji? Nie będzie ograniczona liczba punktów sprzedaży, na imprezach miejskich alkohol ma być nadal dostępny i - jak wróżą niektórzy - pojawią się meliny, na których będzie dostępny...
-Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że ludzie piją mniej, jeśli 1 sklep jest na 1.000 mieszkańców. W pani mieście 1 sklep jest na 300 mieszkańców i tak jest w większości miast. Ale tu nie chodzi o prohibicję, o powszechny zakaz sprzedaży alkoholu. Chodzi o ograniczenie nocnej sprzedaży i dostępności alkoholu, i tak widzę posunięcie prezydenta Piotrkowa. Niech to będzie pierwszy krok. Na pewno zmniejszy on „dopijanie się” ludzi, którzy lekko się napili i wyłączył im się rozsądek, a włączył „szwędacz”. Jeśli dzięki temu na mieście będzie w nocy chociaż o dziesięciu mniej takich pijanych szwędaczy, to już jest OK.

Ale ludzi e nie lubią zakazów. W internecie już wylała się za to na prezydenta fala krytyki...
- Niech się tej krytyki nie boi, to mądry i odważny człowiek. Jeśli wprowadzi to, co zapowiedział, to osobiście wyślę mu największą czekoladę, jaką znajdę. A komentarze, kto pisze? Czy taki armagedon2015 przedstawia się z imienia i nazwiska, pisze, czym w życiu się zajmuje? Ktokolwiek narzeka, powinien wiedzieć, że alkohol jest pierwszym czynnikiem rozwijania się chorób krążenia, które z kolei są pierwszą przyczyną śmiertelności wśród Polaków.

Czytaj dalej Żródło: http://piotrkowtrybunalski.naszemiasto.pl
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.